Page 5 - PPT-9
P. 5
v
To find which is better The price of one Noodle
buy we need to find the packet = Rs.5
unit price and then The price of two Noodles
compare? packet = Rs.8
The price of one Noodle So, price of one packet =
packet is Rs.5. The price 8/2 = Rs.4
of two Noodles packet is Hence, buying of two
Rs.8.
noodles packet will be
better.

