Page 5 - PPT-9
P. 5

v








        To find which is better                                               The price of one Noodle


            buy we need to find the                                               packet = Rs.5


            unit price and then                                                The price of two Noodles

            compare?                                                              packet = Rs.8



        The price of one Noodle                                               So, price of one packet =


            packet is Rs.5. The price                                             8/2 = Rs.4

            of two Noodles packet is                                           Hence, buying of two


            Rs.8.
                                                                                  noodles packet will be

                                                                                  better.
   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10