Page 3 - PPT-9
P. 3

EXAMPLE:










        Cost of 4 pens is Rs.48. Find the


        Cost of 6 pens?



        The cost of 4 pens = Rs.48



        Cost of 1 pen = 48        4




                                           = 12


        So, cost of 6 pens = 12 x 6




                                                    = Rs.72.
   1   2   3   4   5   6   7   8