Page 5 - PPT-7
P. 5

v






          • To find which is better                                         • The price of one Noodle

               buy we need to find the                                           packet = Rs.5

               unit price and then                                          • The price of two Noodles


               compare?                                                          packet = Rs.8


          • The price of one Noodle                                         • So, price of one packet =

               packet is Rs.5. The price                                         8/2 = Rs.4

               of two Noodles packet is                                     • Hence, buying of two

               Rs.8.
                                                                                 noodles packet will be


                                                                                 better.
   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10