Page 3 - PPT-7
P. 3

• Cost of 4 pens is Rs.48. Find the


     EXAMPLE:
                                                           • Cost of 6 pens?



                                                           • The cost of 4 pens = Rs.48



                                                           • Cost of 1 pen = 48        4



                                                           •                                    = 12



                                                           • So, cost of 6 pens = 12 x 6



                                                           •                                             = Rs.72.
   1   2   3   4   5   6   7   8