Page 2 - LN 3
P. 2
1 mole of an atom =
6.022 x atomic mass of 1 gram atoms
23
10 atoms the element
For Example :
23
• 1 Mole of N = contains 6.022 x 10 atoms of nitrogen
=14 grams
=1 gram atoms of nitroge
1 mole of ion
6.022 x 10 23 ions gram formula mass
For Example:
23
-2
1 Mole of (SO ) = contains 6.022 x 10 ions
4
= 96 grams
MOLAR MASS
The mass of one mole of a substance in grams is called its molar mass.
For example :
Molar mass of water = 18.02 g mol-1
Molar mass of sodium chloride = 58.5 g mol-1

