Page 3 - MM 8
P. 3

= 2/5 x ¾ = 2x3/5x4 = 6/20






















                          Wordsums on Multiplications of Fraction:

               Example 1 The cost of 1 kg  of apple is Rs.36 ¼. Find the cost of 3 ½ kg?

               Solution: The cost of 1 kg = 36 ¼

               Cost of 3 ½ kg = 361/4 x 31/2 = 145/4 x 7/2 =145x7/ 4x2 =1015/8


               Hence the price of 3 ½ kg = Rs. 1015/8 (change into mixed fraction).
   1   2   3