Page 1 - Sub-topic-7-Division of money & Word problems
P. 1

SAI INTERNATIONAL SCHOOL

                                               Subject – Mathematics


                                                Chapter 13 – MONEY


               Sub-topic-7:- DIVISION OF MONEY & WORD PROBLEMS   -


               Practice:

               SUBJECTIVE QUESTIONS:

               Divide the following  :

               1. ₹225.15 ÷ 15 =

               2. ₹52.13 ÷ 13 =


               3. ₹8085.77÷ 7 =

               4. 381.06 ÷ 9 =

               5. If Rashi gets ₹89.25 as pocket money in a week .Calculate the amount she gets
               everyday?

               6. Harshita bought 18 story books and he gave ₹1586.88 to the shopkeeper. Find the
               cost of each story book.

               7. Laxmi purchased 16 bread packets for ₹220.00. Find the cost of each bread packet ?

               OBJECTIVE QUESTIONS:

               1. The number of 50 rupees notes in ₹ 5000 is _________.


               a)  100            b) 10                 c) 500             d) None of these.

               2. If the cost of 5 litres of petrol is ₹605.05. What is the cost of 1 litre petrol ?

               a) ₹71. 50       b) ₹55.05         c) ₹121.01         d)₹54.05

               3. ₹64.65 ÷ 3 = _________ .

               a) ₹12.55              b) ₹21.55    c) ₹13.55      d) None of these.


               4. Rishi ‘s annual salary is ₹8,40,000.00. What is her monthly salary?

               a) ₹8000             b) ₹40,000     c) ₹5000         d)₹70,000
   1   2