Page 1 - Sub-topic-7-Division of money & Word problems
P. 1
SAI INTERNATIONAL SCHOOL
Subject – Mathematics
Chapter 13 – MONEY
Sub-topic-7:- DIVISION OF MONEY & WORD PROBLEMS -
Practice:
SUBJECTIVE QUESTIONS:
Divide the following :
1. ₹225.15 ÷ 15 =
2. ₹52.13 ÷ 13 =
3. ₹8085.77÷ 7 =
4. 381.06 ÷ 9 =
5. If Rashi gets ₹89.25 as pocket money in a week .Calculate the amount she gets
everyday?
6. Harshita bought 18 story books and he gave ₹1586.88 to the shopkeeper. Find the
cost of each story book.
7. Laxmi purchased 16 bread packets for ₹220.00. Find the cost of each bread packet ?
OBJECTIVE QUESTIONS:
1. The number of 50 rupees notes in ₹ 5000 is _________.
a) 100 b) 10 c) 500 d) None of these.
2. If the cost of 5 litres of petrol is ₹605.05. What is the cost of 1 litre petrol ?
a) ₹71. 50 b) ₹55.05 c) ₹121.01 d)₹54.05
3. ₹64.65 ÷ 3 = _________ .
a) ₹12.55 b) ₹21.55 c) ₹13.55 d) None of these.
4. Rishi ‘s annual salary is ₹8,40,000.00. What is her monthly salary?
a) ₹8000 b) ₹40,000 c) ₹5000 d)₹70,000

