Page 2 - LN-4
P. 2

WORD PROBLEMS ON ADDITION:

               Step-1- Write the statement


               Step-2- Find out the key  word.

               Step-3- Find the operation which has to be  done.

               Step-4- Now get the answer by solving it.

                Example-1:  A girl buys a  pencil costs ₹7.40, an eraser for ₹9.65 and an ink pen for
               ₹157.75. What is the total amount she has to pay to the shopkeeper?

               Solution:  Cost of an ink pen= ₹157.75

                               Cost of an eraser =₹   9.65

                               Cost of a pencil=    ₹   7.40


                                                                       1        1

               Total money she has to pay=       ₹          p

                                                                  ₹157  .   75


                                                                   ₹09   .  65

                                                        +         ₹07   .  40

                                                       ___________________

                                                                   ₹ 174  .  80

                Hence, She has to pay ₹174.80 in total.
   1   2