Page 1 - HA 10
P. 1
SAI INTERNATIONAL SCHOOL
Subject – Mathematics
Chapter 11 – MONEY
Sub-topic-10:- DIVISION OF MONEY & WORD PROBLEMS -
Practice:
SUBJECTIVE QUESTIONS:
Divide the following :
1. ₹115.15 ÷ 5 =
2. ₹56.31 ÷ 3 =
3. ₹8085.77÷ 7 =
4. 381.03 ÷ 3 =
5. If Shree gets ₹52.50 as pocket money in a week .Calculate the amount she gets
everyday?
6. Harish bought 8 books and he gave ₹88.16 to the shopkeeper. Find the cost of each
book.
7. Sourav purchased 18 biscuit packets for ₹22.50. Find the cost of each biscuit packet
?
OBJECTIVE QUESTIONS:
1. The number of 50 rupees notes in ₹ 500 is _________.
a) 100 b) 10 c) 500 d) None of these.
2. If the cost of 5 litres of petrol is ₹355.05. What is the cost of 1 litre petrol ?
a) ₹71. 50 b) ₹55.05 c) ₹71.01 d)₹54.05
3. ₹37.65 ÷ 3 = _________ .
a) ₹12.55 b) ₹21.55 c) ₹13.55 d) None of these.
4. Rani ‘s annual salary is ₹480000.00. What is her monthly salary?
a) ₹8000 b) ₹40,000 c) ₹5000 d)₹85500