Page 1 - HA 10
P. 1

SAI INTERNATIONAL SCHOOL


                                               Subject – Mathematics

                                                Chapter 11 – MONEY


               Sub-topic-10:- DIVISION OF MONEY & WORD PROBLEMS   -


               Practice:

               SUBJECTIVE QUESTIONS:

               Divide the following  :

               1. ₹115.15 ÷ 5 =

               2. ₹56.31 ÷ 3 =


               3. ₹8085.77÷ 7 =

               4. 381.03 ÷ 3 =

               5. If Shree gets ₹52.50 as pocket money in a week .Calculate the amount she gets
               everyday?

               6. Harish bought 8 books and he gave ₹88.16 to the shopkeeper. Find the cost of each
               book.

               7. Sourav purchased 18 biscuit packets for ₹22.50. Find the cost of each biscuit packet
               ?

               OBJECTIVE QUESTIONS:

               1. The number of 50 rupees notes in ₹ 500 is _________.

               a)  100            b) 10                 c) 500             d) None of these.


               2. If the cost of 5 litres of petrol is ₹355.05. What is the cost of 1 litre petrol ?

               a) ₹71. 50       b) ₹55.05         c) ₹71.01         d)₹54.05

               3. ₹37.65 ÷ 3 = _________ .

               a) ₹12.55              b) ₹21.55    c) ₹13.55      d) None of these.


               4. Rani ‘s annual salary is ₹480000.00. What is her monthly salary?

               a) ₹8000             b) ₹40,000     c) ₹5000         d)₹85500
   1   2