Page 1 - Lesson Note-5
P. 1

Unit- 24





                 Topic- Indian currency (notes and coins)



                 Learning Objective:


                 Children will be able to:


                    •  Identify and match the notes with their corresponding coins
                        of Indian currency.





                 Discussion:



                    •  Discussing some word problems on money.
                    •  The cost of a pencil is 2 Rupees and the cost of one pen is

                        10 Rupees. What is the total cost of the items?

                    •  Tia went to the market to buy fruits. The cost of one apple

                        is 5 Rupees and the cost of one mango is 10 Rupees. How

                        much does she have to pay in total?







                 Questions(oral):


                    •  Cost of a book is 8 Rs and cost of a pen is 5 Rs. What is

                        the total cost of the items?
   1