Unit-24
Worksheet-4
Solve the word problem.
Maria bought a pencil box of 7 and an ice cream of 6. How
much does she have to pay in total?
Pencil box
Ice cream
Total
Tia bought cookies of 8 and chips of 7. How much does she
have to pay in total?
Cookies
Chips
Total