Page 1 - HA-9
P. 1
SAI INTERNATIONAL SCHOOL
Subject – Mathematics
Chapter 13 – MONEY
Sub-topic-9:- UNIT AND MULTIPLE COST&BILL -
Practice:
SUBJECTIVE QUESTIONS:
1. The cost of 2 dozen eggs is ₹ 96. What is the cost of 30 eggs?
2. Banita went to a Shree Ramji grocery shop ,she purchased groceries as listed below.
Prepare a bill using following data-
a) 6 kg rice costs ₹60 per kg
b) 3l oil costs ₹108 per kg
c)1.5 kg dal costs ₹85 per kg.
d) 5 packets of toothpaste costs ₹67each.
3. The cost of 10 erasers is ₹70. Find the cost of 12 erasers.
4. Anita ordered 8 cakes costs ₹2000. Find the cost of 5 cakes.
OBJECTIVE QUESTIONS:
1. The cost of 5 books is ₹180. Find the cost of 17 books.
a) ₹ 321 b) ₹500 c) ₹607 d) ₹612.
2. The annual rent of an office is ₹84,000. What is the rent for 15 months?
a) ₹90,000 b) ₹6,000 c) ₹1,05,000 d)₹9,000
3. A factory produces 384 bicycles in 3 days. How many bicycles will be produced in 28
days?
a) 4567 b) 3000 c) 3854 d)3584
4.If the cost of 10 necklaces is ₹4560. What is the cost of 15 necklaces ?
a) ₹ 8704 b) ₹6840 c) ₹6480 d)₹8456

