Page 1 - HA-7
P. 1

SAI INTERNATIONAL SCHOOL


                                               Subject – Mathematics

                                                Chapter 11 – MONEY


               Sub-topic-7:- UNIT AND MULTIPLE COST&BILL -


               Practice:

               SUBJECTIVE QUESTIONS:

               1. The cost  of 2 dozen bananas is ₹ 96. What is the cost of 10 eggs?

               2. Sunita went to a Shree Ramji grocery shop ,she purchased groceries as listed below.
               Prepare a bill using following data-

               a) 5 kg rice costs ₹60 per kg

               b) 4l oil costs ₹108 per kg


               c)1.5 kg dal costs ₹85 per kg.

                d) 5 packets  of toothpaste costs ₹67each.

               3. The cost of 4 erasers is ₹32. Find the cost  of 12 erasers.

               4. Anita ordered 8 cakes costs ₹2000. Find the cost of 5 cakes.


               OBJECTIVE QUESTIONS:

               1. The cost of 6 books is ₹180. Find the cost of 2 books.

               a) ₹ 30            b) ₹50              c) ₹60             d) None of these.

               2. The annual rent of an office is ₹72,000. What is the rent for 15 months?

               a) ₹90,000       b) ₹6,000      c) ₹80,000        d)₹9,000


               3. A factory produces 384 bicycles in 3 days. How many bicycles will be produced in 28
               days?

               a) 4567              b) 3000         c) 3854             d)3584


               4.If the cost of 15 necklaces is ₹4560. What is the cost of 10 necklaces ?

               a) ₹ 304             b) ₹3400           c) ₹3040        d)₹8456
   1   2