Page 1 - HA-7
P. 1
SAI INTERNATIONAL SCHOOL
Subject – Mathematics
Chapter 11 – MONEY
Sub-topic-7:- UNIT AND MULTIPLE COST&BILL -
Practice:
SUBJECTIVE QUESTIONS:
1. The cost of 2 dozen bananas is ₹ 96. What is the cost of 10 eggs?
2. Sunita went to a Shree Ramji grocery shop ,she purchased groceries as listed below.
Prepare a bill using following data-
a) 5 kg rice costs ₹60 per kg
b) 4l oil costs ₹108 per kg
c)1.5 kg dal costs ₹85 per kg.
d) 5 packets of toothpaste costs ₹67each.
3. The cost of 4 erasers is ₹32. Find the cost of 12 erasers.
4. Anita ordered 8 cakes costs ₹2000. Find the cost of 5 cakes.
OBJECTIVE QUESTIONS:
1. The cost of 6 books is ₹180. Find the cost of 2 books.
a) ₹ 30 b) ₹50 c) ₹60 d) None of these.
2. The annual rent of an office is ₹72,000. What is the rent for 15 months?
a) ₹90,000 b) ₹6,000 c) ₹80,000 d)₹9,000
3. A factory produces 384 bicycles in 3 days. How many bicycles will be produced in 28
days?
a) 4567 b) 3000 c) 3854 d)3584
4.If the cost of 15 necklaces is ₹4560. What is the cost of 10 necklaces ?
a) ₹ 304 b) ₹3400 c) ₹3040 d)₹8456